Македонија – интелектуална сопственост | Вести | DW | 02.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Македонија – интелектуална сопственост

Македонската влада и Светската организација за интелектуална сопственост потпишаа меморандум за разбирање со кој треба да се даде поддршка на градењето и јакнењето на системот на заштита на правата на интелектуална сопственост. Заштитата на интелектуалната сопственост е основа за сигурен развој на државата, оцени македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски. Според директорот на Светската организација за интелектуална сопственост, Камил Идриз, меморандумот ќе и‘ помогне на Македонија да го подобри производството и неговата конкурентност.