Македонија - име | Вести | DW | 03.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Македонија - име

Во американскиот парламент вчера била поднесена резолуција со која Македонија се повикува да избегнува активности со кои ќе се отежне постигнувањето општоприфатливо решение околу името, јавува Миа. Со резолуцијата поднесена од пратеникот на Демократската партија, Каролин Малони, конгресот ја охрабрува Македонија да соработува со Грција во рамките на ОН за да се најде решение прифатливо за двете страни. Малони е потпретседател и коосновач на конгресната група за пријателство меѓу САД и Грција.