Македонија доби кандидатски статус | Теми на денот | DW | 17.12.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Македонија доби кандидатски статус

Европската унија на Македонија официјално и одобри статус на земја кандидат за членство во Унијата.

Тони Блер ја потврди одлуката за Македонија

Тони Блер ја потврди одлуката за Македонија

Македонија постигна забележителни резултати во исполнувањето на политичките и економските критериуми, се вели во завршниот документ од Самитот на Европската унија во Брисел.

Европските лидери расправаа до рано изутринава, кога на прес конференција се објавија заклучоците од Самитот, при што британскиот премиер и претседавач со Унијата Тони Блер ја потврди и одлуката за Македонија.

Реклама