Македонија го празнува 11 октомври | Вести | DW | 11.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Македонија го празнува 11 октомври

*

Македонија денеска одбележува 66 години од почетокот на народното анттифашистичко востание. Свечената академија по повод празникот се одржа вчера во домот на АРМ во Скопје на која зборуваше премиерот Никола Груевски. Празникот денеска ќе се одбележи со манифестации во Куманово и Прилеп. Во парламентот ќе биде доделена наградата за животно дело „11 октомври„ која годинава ја добива професор Томислав Тодоровски. Претседателот Бранко Црвенковски денеска треба да ги посети македонските војници кои учествуваат во мисијата во Авганистан.