Локални избори во Италија | Вести | DW | 28.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Локални избори во Италија

Италијаните вчера и денес гласаат на локални избори кои се сметаат за новклучен тест за владата на левиот центар на премиерот Романо Проди, една година по доаѓањето на власт. На изборите на кои учествуваат над 10 милиони луѓе се одржуваат во 850 места. Според последните анкети, поголемиот дел од граѓаните се задоволни од досегашната работа на кабинетот на Проди.