1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Фотографија: Reuters

Лазаров најдобар спортист на Македонија за 2013-та

БГ/миа
10 јануари 2014

Ракометарот Кирил Лазаров е избран за најдобар спортист на Македонија во изминатата 2013. година. За најдобра спортистка е избрана ракометарката Билјана Црвенковска.

https://www.dw.com/mk/%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D1%80-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-2013-%D1%82%D0%B0/a-17353346

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е прогласен за спортист на 2013 година. Наградата му ја додели премиерот Никола Груевски на свечената церемонија одржана синоќа (9.01) во Музејот на македонската револуционерна борба, а во организација на Сојузот на спортови на Македонија и Агенцијата за млади и спорт.

Доминацијата на ракометниот спорт минатата година во нашата земја беше потврдена со уште три победи во деветте категории во кои се доделуваа „Спортските Оскари 2013“.

Најдобрите македонски спортисти, спортски екипи и спортски работници за минатата година беа избрани со гласовите на национални спортски федерации, спортските новинари и стручната комисија при Агенцијата за млади и спорт. Носители на „Спортски Оскар 2013“ по категории се:

Спортист: Кирил Лазаров, капитен на машката ракометна репрезентација

Спортистка: Билјана Црвенковска, капитен на женската ракометна

репрезентација

Национална спортска федерација: Ракометна федерација на Македонија

Селектор: Драган Атанасовски, селектор на кик бокс репрезентацијата

Машки национален тим: Репрезентација на Македонија во куглање

Женски национален тим: Ракометната репрезентација на Македонија

Млад спортист: Берат Јакупи, карате репрезентативец

Млада спортистка: Лина Ѓорческа, македонска тенисерка

Најдобар спортист меѓу лицата со инвалидитет: Андреј Стојановски, пливање

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Цар Борис Трети Охрид

„Цар Борис Трети“ внесе немир во Охрид

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница