КФОР демантира дека на Косово има српски паравоени формации | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

КФОР демантира дека на Косово има српски паравоени формации

Албанскиот претседател Алфред Мојсиу денеска во Будва изјави дека планот на специјалниот преставник на ОН за Косово, Марти Ахтисари, е компромисно решение кое нуди одговор за регионот и ЕУ. Решението за покраината според него не треба да биде условено со минатото. Командантот на КФОР во покраината, генералот Роланд Катер во меѓувреме ги отфрли медиумските информации дека на Косово се присутни српски паравоени сили. Инаку од денеска командата на силите на КФОР ја презема Турција.