Курдски напад во Турција | Вести | DW | 30.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Курдски напад во Турција

*

Во напад врз еден минибус курдските бунтовници убиле 12 лица во југоисточниот дел на Турција.Инцидентот се случил синоќа во близина на границата кон Ирак.Дел од луѓето биле т.н. чувари во селото,граѓанска институција формирана од турската влада во борбата против илегалната курдска работничка партија ПКК.