Кристина М. на пат кон Германија | Вести | DW | 21.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кристина М. на пат кон Германија

*

Германската хуманитарна работничка која вчера беше ослободена од заложништво во Авганистан е на пат кон Германија. Според информациите од хуманитарната организација Ора Интернешнл , Кристина М. и нејзиниот сопруг летаат кон татковината со авион на Бундевсерот. Напорите на германската влада сега се насочени кон што е можно поскоро ослободување на германскиот градежен инженер кој повеќе од 4 недели се наоѓа во заложништво во Авганистан- порача шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер.