Кој требаше да го предвиди невремето во Скопје, а кој да предупреди? | Северна Македонија | DW | 10.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Кој требаше да го предвиди невремето во Скопје, а кој да предупреди?

Животот тешко се враќа во нормала во селата погодени од саботната поплава во околината на Скопје. Во селата Смилковци и Синѓелиќ жителите се жалат дека помошта доаѓа бавно, а санацијата и реконструкцијата ќе трае долго

Гледај видео 01:24

По една ракија- за маката и за тоа што преживеавме

Три дена по големото невреме кое го зафати Скопје и однесе 22 човечки животи Управата за хидрометеоролошки работи се јави со соопштение во кое тврди дека катастрофата била досега незабележена во архивите на Управата.
„Појдовни услови за формирање и развој на овој тип на невреме се продорот на ладен воздух во областа на Џеновскиот залив, формирање на висински циклон и придружни фронтални бранови, кои постепено се поместуваа преку централните делови на Апенинскиот Полуостров и централен Јадран, и кои беа следени и најавувани во дневните прогнози од 3-ти,4-ти,5-ти до 6 август со потенцирање за случување на дестабилизирање на атмосферата во (сабота) 6 август“, се наведува во соопштението.
На социјалните мрежи пак, актуелни се снимките од прогнозата која УХМР ја давала преку националните телевизии попладнето и вечерта на 6 август, кога се случи невремето. Во нив нема ни збор предупредување за невремето кое му се случи на Скопје.

Универзитетскиот професор по кризен менаџмент и цивилна заштита, Марина Митревска за ДВ вели дека во кризата затаиле повеќе институции.
„Затаија во Управата за хидрометеоролошки работи, Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи кои треба да се во постојани контакти. Ако обиколницата е критична, зошто не ја затворија, зошто не предупредија, па таму имаше најмногу жртви. Постојано се зборува дека има инструменти, подготвени активности, превенција и рано предупредување. Зарем никој не знаел дека во тоа кризно место има несредени канали, одводи, каде е тука системот за кој ние секојдневно обезбедуваме пари за тој да работи и да биде функционален“, вели Митревска.

Во меѓувреме, Автомотосојузот на Македонија информираше дека обиколницата Скопје од вчера попладне е повторно пуштена за сообраќај во двата правца, но со предупредување дека делови од коловозот се оштетени.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама