Коштуница во Берлин | Вести | DW | 17.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Коштуница во Берлин

*

Српскиот премиер Воислав Коштуница денеска патува во Берлин на разговори со германската канцеларка Ангела Меркел. Прашањето со статусот на Косово е едно од клучните во агендата на посетата на Коштуница, кој во Берлин патува ден по случувањата во советото за безбеднсот каде повторно не беше постигнат консензус околу околу текстот на новата предлог резолуција за идниот статус на покраината. Покрај Меркел, Коштуница ќе разговара и со шефот на германската дипломатија Франк Вачтер Штајнмаер.