Косово – Ахтисари | Вести | DW | 24.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Косово – Ахтисари

Членките на Советот за безбедност на ОН в понеделник ќе го добијат планот на Марти Ахтисари за Косово, соопшти портпаролот на Ахтисари, Реми Дурло. За понеделник, според Дурло, не се планирани никакви консултации, ниту состаноци, туку рпедлогот само ќе им биде достапен на членките на Советот за безбедност и на јавноста. Американскиот државен потсекретар, Николас Барнс, идната недела во Брисел на тема Косов ќе разговара со европските челници. Тој треба да ја нагласи силната американска поддршка за планот на Ахтисари, соопшти Стејт Департментот. Од руското министерство за надворешни работи, пак е соопштено дека Русија смета оти е важно да продолжи преговарачко-дипломатскиот процес за наоѓање компромисно решение за Косово.