Конференција во Авганистан против насилството | Вести | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Конференција во Авганистан против насилството

*

Во Кабул денеска почна тридневна конференција на која ќе се бараат нови патишта за надминување на насилствот во регионот кои се во пораст. На средбата учествуваат племенски водачи, политичари и религиозни лица од Авганистан и Пакистан. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на отварањето побара од делегатите да работат заедно за да се постигне успех во запирањето на борбите и немирите. Талибанците повикаа на бојкот на таканречената мировна Џирга. Пакистанскиот претседател Первез Мушараф кратко пред почетокот го откажа учеството на конференцијата поради сложената ситуација во земјата. Се шпекулира дека сака да воведе вонредна состојба во земјата, но Исламабад демантира.