Конго судири | Вести | DW | 25.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Конго судири

Најмалку 150 лица загинале во судирите во Конго. Веста за билансот ја пренесе Би Би Си повикувајќи се на болнички извори. Се јавува дека низ улиците на главниот град Киншаса сеуште лежат човечки лешеви. Конгоанската влада во саботат зборуваше за 60 мртви и 70 повредени. Судирите меѓу армијата и приватните милиции на поразениот претседателски кандидат Жан Пјер Бемба се најсилни од декември кога функцијата претседател ја презеде Жозеф Кабила