Кина, 20 загинати во урнат мост | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кина, 20 загинати во урнат мост

*

Најмалку 20 лица загинаа а 35 се повредени во уривањето на еден мост во јужниот дел на Кина. Повеќе од 60 лица се исчезнати. Мостот кој сеуште бил во изградба се наоѓа во Фенгуанг, регион кој важи за популарна туристичка дестинација. Во тек е истрага за причините за уривањето.