Кина се повлекува од состанокот во Берлин? | Вести | DW | 16.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кина се повлекува од состанокот во Берлин?

*

Кина во знак на протест против одлуката на САД да го одликува тибетскиот водач Далај Лана се повлече од состанокот на кој неделава во Берлин петте постојани членки на СБ и Германија требаше да разговараат околу нови санкции за Иран, тврдат анонимни американски извори. Состанокот бил закажан за в среда, истиот ден кога треба му биде доделена наградата на Далај Лама. Властите во Пекинг го обвинуваат прогонетиот тибетски водач за сепаратизам. Состанокот најверојатно ќе се одржи следната недела.