Киднапиран автобус со деца во Манила | Вести | DW | 28.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Киднапиран автобус со деца во Манила

Во филипинскиот главен град Манила двајца вооружени мажи држат во заложништво 32 деца и двајца учители. Според медиумите, киднаперите го заземале училишниот автобус и бараат 145 деца од една сиромашна населба да добијат соодветно образование. Еден од киднаперите на телевизија изјавил дека кога филипинските политичари ќе им го исполнат барањето, децата ќе бидат ослободени. Киднапираниот автобус е опколен од полицијата.