Келер денеска во Шангај | Вести | DW | 25.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Келер денеска во Шангај

Германија и Кина во посетата на германскиот претседател Хорст Келер на Пекинг гледаат нова шанса за надградување на меѓусебните односи. По средбата со Келер , кинескиот претседател Ху Џинтао истакна :

„Сосема сум сигурен дека посетата на германскиот претседател е нова шанса за натамошно унапредување на меѓусебната соработка“

Келер пак го пофали напредокот на Кина , но истовремено потсети на големите проблеми кои сеуште мораат да се решаваат во земјата , како на пример состојбата со човековите права и заштитата на климата. Тој денеска ќе престојува во Шангај последна станица на неговата азиска турнеја.