Келер во Алжир | Вести | DW | 12.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Келер во Алжир

*

Германскиот претседател Хорст Келер на првиот ден од официјалната посета на Алжир разговараше со неговиот колега Абделазис Бутефлика. Двајцата претседатели разговарале за политичката состојба во земјите од регионот и состојбата со африканските бегалци во Европа. Келер, кој е придружуван од министерот за развој Хајдемари Вичорек Цојл денеска треба да го отвори форумот за партнерство на групата осум индустриски земји и организацијата за економска соработка и развој ОЕЦД. Во Алжир од 1992 година на сила е вонредна состојба.