1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Deutschland l Unwetter in Nordrhein-Westfalen l Schäden in Bad Münstereifel
Фотографија: B&S/dpa/picture alliance
Катастрофи

Во поплавите во Германија најмалку 58 загинати

БГ/ ДПА
15 јули 2021

Кризата поради катастрофалните поплави кои зафатија делови од Германија се продлабочува. Армијата помага во најтешко погодените региони, се вршат масовни евакуации, а бројот на жртви постојано расте.

https://www.dw.com/mk/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D1%83-58-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8/a-58283101

Најмалку 58 лица досега ги загубиле животите откако не успеале да побегнат навреме од катастрофалните поплави кои зафатија делови од западна Германија. Само во градот Келн досега е потврдено дека настрадале 20 луѓе во поплавите. Надојдената вода уништи и делови од Холандија и Белгија.
Во малото градче Шулд во регионот Ајфел, четири куќи биле целосно однесени од водите во текот на ноќта, додека две други биле делумно уништени.
Десетици луѓе се водат како исчезнати, а спасувачките служби успеале да извлечат стотици луѓе кои побарале спас на крововите. Околу 165.000 луѓе во западна Германија се без електрична енергија.

Deutschland Unwetter l Bundeswehr im Einsatz in Aachen
Германската армија со тенкови му помага на локалното населениеФотографија: Dagmar Roeger/dpa/picture alliance

Покраината Рајнланд Фалц се соочува со невидена катастрофа, изјави премиерката Малу Дрејер пред регионалниот парламент, кој со едноминутен молк им оддаде почит на настраданите. Покраината доживеала бројни поплави низ историјата, рече Дрејер, „но никогаш не сме виделе ваква катастрофа. Ова е уништувачки“. 
Околу 850 војници се испратени во најтешко погодени региони за да помогнат во спасувачките напори. 
Канцеларката Ангела Меркел од Вашингтон, каде што е на средба со претседателот на САД Џо Бајден, рече дека е шокирана од размерите на катастрофата која погоди „толку многу луѓе“. 
„Моето сочуство за семејствата на загинатите и исчезнатите“. Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вети помош за земјите погодени од поплавите. Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочуство до семејствата на жртвите. 

Deutschland Unwetter l Bundeswehr im Einsatz, Rettungshubschrauber in Swisttal
Спасување на настрадани во поплавите со хеликоптерФотографија: Marius Becker/dpa/picture alliance

Неколку општини се отсечени од надворешниот свет, а мобилната мрежа е нефункционална во неколку региони. 
Во неколку градови во долината Рур, локалните власти им препорачаа на граѓаните да ја превриваат водата за пиење затоа што поплавите ја оштетиле прочистителната станица. 

Deutschland l Unwetter in Nordrhein-Westfalen l Schäden in Bad Münstereifel
Последици од поплавите во Бад Минстерајфел во близина на БонФотографија: B&S/dpa/picture alliance

Добри вести пристигнуваат од метеоролозите кои велат дека најлошото минало и дека големите врнежи на дожд, кои претходно траеја со денови, престануваат. 


Погледнете го и ова видео од погодените региони (на англиски јазик) 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Fußball EURO 2020 | Ukraine vs. Nord-Mazedonien

Борисов: Соседите не ги разбираат европските вредности

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница