Како изгледа борбата против тероризмот во правна држава? | Теми на денот | DW | 07.03.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Како изгледа борбата против тероризмот во правна држава?

И германските Либерали се за формирање посебен истражен одбор на Бундестагот за улогата на германските тајни агенти во ирачката војна

Дали БНД им помагала на Американците во Ирак?

Дали БНД им помагала на Американците во Ирак?

-Сојузната влада пропушти голема шанса,изјави претседателот на фракцијата на Либералите во Бундестагот,Волфганг Герхард.

-Шансата,на парламентот и на јавноста да и објасни околу спорните активности на тајната служба и улогата на претходната влада во тоа.Тоа не се случи и затоа е обврска на најголемите опозициони фракции да ги расветлат отворените прашања преку истражен одбор.Герхард и префрли на канцеларката Меркел што од обзир кон коалициониот партнер,Социјалдемократите,направи грешка и го избегна прашањето за политичката одговорност во аферата со тајната служба.

По одлуката за формирање истражен одбор,Либералите во согласност со другите две опозициони фракции,Левите и зелените,сакаат денеска да го поднесат барањето.Пратеникот од Либералите во парламентарниот контролен одбор ,Макс Штадлер покрај прашањето со улогата на тогашната сојузна влада во ирачката војна сака да разјасни и друго:

-Како изгледа борбата против тероризмот во една правна држава?Овие размислувања се особено јасни ако се има предвид прашањето,дали е точно дека се користат одредени ситуации со затвори како Гвантанамо или во Сирија за собирање информации.

Либералите не сакаат да знаат само за активностите на БНД во Багдад и во Катар.Нив повеќе ги интересира објаснување за тајните летови на американската тајна служба ЦИА во Германија и случајот со Ел Масри.

Претставникот на Социјалдемократите во Парламентраното контролно тело Олаф Шолц сите овие прашања ги смета за одговорени.Извештајот на владата за активноста на германските агенти во Багдад и во Катар е убедлив:

-Од тоа може да се заклучи дека не постојат основи за тоа дека биле собирани и предадени било какви информации за одбранбените планови.Тоа јасно го потврди извештајот на владата.Таа демантира дека вакви или слични информации од германски извори биле предадени на САД.

За опозицијата напротив е недвојбено:законот околу контролното парламентарно тело и со тоа контролата над јатната служба мора итно да се измени.

Реклама