Интел ќе гради фабрика во Кина | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Интел ќе гради фабрика во Кина

Американскиот компјутерски концерн Интел најави дека ќе гради фабрика во Кина, вредна 2,5 милијарди долари. Интел кој е најголемиот производител на хардвер во светот со оваа инвестиција сака да добие своја позиција на кинескиот растечки пазар. Фабриката треба да биде изградена до 2010 година.