Инспекторите на ИАЕА допатуваа во Пјонгјанг | Вести | DW | 26.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Инспекторите на ИАЕА допатуваа во Пјонгјанг

*

Инспекторите на меѓународната агенција за атмоска енергија, по пет годишна пауза допатуваа во Пјонгјанг во мисија на набљудување на процесот на затворање на најголемиот нуклеарен реактор во Северна Кореа. Посетата на инспекторите е прва по декември 2002 година, кога севернокорејскиот режим ја забрани работата на агенцијата. Станува збор за првиот дел од договорот од 13 фебруари со кој Северна Кореа се обврза на прекин на нуклеарните активности.