Илјадници мигранти избегаа од пожарот на Лезбос | Свет | DW | 20.09.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Илјадници мигранти избегаа од пожарот на Лезбос

Во преполнетите грчки бегалски кампови сѐ почесто доаѓа до насилни судири. Сега ситуацијата ескалираше на Лезбос, со голем пожар во бегалскиот хотспот Морија.

Илјадници мигранти избегаа синоќа од пожарот во бегалскиот хотспот Морија на грчкиот остров лезбос во Егејското море. „Меѓу три и четири илјади мигрантни избегаа од Морија“, соопштија полициски извори додавајќи дека силен ветер придонесол за брзо проширување на пожарот. Според овој изор пожарот бил намерно подметнат. Според информациите на властите на грчкиот остров во пожарот кој во меѓувреме е ставен под контрола не било повредено ниту едно лице, а биле уништени или оштетни шаторите и монтажните објекти.

Во Морија има капацитети за сместување на 3500 лица, но во него, според податоците на грчката влада се наоѓаат повеќе од 5500 бегалци. Во Грција во моментов има повеќе од 60 илјади мигранти и бегалци.

Гледај видео 00:34
Now live
00:34 минути

Голем пожар во бегалски хотспот на Лезбос

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама