ИАЕА, Северна Кореа соработува | Вести | DW | 31.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ИАЕА, Северна Кореа соработува

*

Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека Северна Кореа целосно соработува со тимот инспектори кои го набљудуваат процесот на затворање на најголемата нуклеарна постројка во земјата. Десетчлениот тим инспектори од агенцијата, од 12 јули се наоѓаа во Северна Кореа во мисија на набљудување на затворањето на реакторот Јонгбјон.