Злато на Болт за историјата | Панорама | DW | 15.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Злато на Болт за историјата

Јамајканецот Усеин Болт влезе во историјата како прв спринтер кој победил во трката на 100 метри на три Олимпијади. Во вторник атакува на златото на 200 метри

Болт е сега на чекор до уште едно историско остварување- доколку победи и на трката на 200 метри, тоа ќе биде неговиот трет двоен триумф.
Болт победи на синоќешната трка на 100 метри пред Американецот Џастин Гејтлин и Канаѓанецот Андре де Грасе со релативно „скромно“ време од 9,81 секунди.

Гледај видео 00:52

Злато на Болт за историјата

Според Болт но и другите спринтери, виновен за „бавното“ време е организаторот кој финалето го закажал само 90 минути по полуфиналната трка.

Сега Болт има еден ден одмор пред трката на 200 метри на која најави дека ќе атакува на светскиот рекорд од 19,19 секунди.
Болт нема загубено на кусите атлетски патеки од 2007 година.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама