Земјотрес во Перу | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Земјотрес во Перу

*

Над 70 лица загинаа,а околу 700 се повредени во силниот земјотрес со интензитет од 7,7 степени по Рихтеровата скала што денеска го погоди Перу.Поради потресот беше издадено предупредување од опасност од цунами на крајбреќјето на Јужна Америка.Епицентарот бил на 145 километри југоисточно од Лима.