1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Фотографија: Reuters/C. De Luca

Земјотреси кои го потресоа светот

БГ
14 септември 2016

Од големите земјотреси во Антиохија во 342 и 526 година до денес, историјата памети огромни потреси кои неретко биле проследени и со гигантски цунами бранови во некои делови од светот.

https://www.dw.com/mk/%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%82/a-19549828

Најголемиот земјотрес според бројот на жртви во 20. век е регистриран на 1976 година во кинеската провинција Тангшан. Се проценува дека катастрофата однела над 650 илјади жртви. Севкупно, 3 од 5 најголеми земјотреси во светската историја се случиле на кинеско тло. Во последните две децении е регистриран и еден од најсилните земјотреси според магнитудата- оној кој ја погоди Суматра во 2004 година со јачина од 9,1-9,3 степени.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Влада Северна Македонија

Пламенот на „Огнената група“ опасен и за владиниот кабинет

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница