Зелените поделени во ставот околу продолжување на мандатот на Бундесверот во Авганистан | Вести | DW | 19.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Зелените поделени во ставот околу продолжување на мандатот на Бундесверот во Авганистан

*

Наспроти нивните лични позиции, врвот на пратеничката група на Зелените ги повика пратениците да не гласаат за продолжување на мисиите на Бунедверот во Авганистан. Им препорачуваме на пратениците да ја спроведат препораката од партискиот конгрес со тоа што во Бундестагот ќе се воздржи или ќе гласа со не, порача шефот на пратеничкаѕта група Фриц Кун. Наспроти него заменик шефот на претеничката група Криста Загер порача дека има намера да гласа за мандатот.