1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Pressekonferenz der Nordmazedoniens Premierminister Zoran Zaev nach den Kommunalwahlen
Заев најави повлекување од премиерската функција и лидерската во СДСМФотографија: Petr Stojanovski/DW

Заев се повлекува од владата и партијата

БГ
31 октомври 2021

Премиерот Зоран Заев најави повлекување од државната и партиската функција по поразот на локалните избори. Рече дека е разочаран што мнозинството им дало поддршка на луѓе кои пред 4 години тргнале да убиваат.

https://www.dw.com/mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%84%D1%83%D0%BD%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-59681007

„Ја преземам одговорноста на себе. Поднесувам оставка од премиер и претседател на СДСМ. Им честитам на сите прогресивни граѓани кои се бореа силно за интегрирана Северна Македонија.“
Со овие зборови Зоран Заев во неделата најави повлекување од кормилото на владата и на неговата СДСМ откако партијата доживеа тежок пораз на локалните избори во земјата. 

Заев рече дека е разочаран од начинот на кој гласале мнозинството гласачи.

„Има разочараност кај мене затоа што мнозинството од народот кој гласаше, како и оние кои останаа дома, ги избраа истите луѓе и политичари кои во парламентот пред четири година сакаа и тргнаа да убиваат. Некои од нив дури се избрани за градоначалници во скопските и други општини“, рече Заев. 

„Видовме сојуз меѓу жртви и насилници, без образ- за власт и пари.“ 

Тој порача дека сака неговото повлекување „да остане забележано во паметењето на народот“. 
„Не е тешко заминувањето од политиката, тешка е помислата за реалноста од одлуката на нашиот народ.“ 

„Донесов слобода и демократија, а кога е слобода и демократија треба да има и преземање одговорност. Низ преземањето одговорност сакам да оставам печат за да се учи народот и да води грижа за својата земја.“ 

Заев: Големи пари кај опозицијата 

На граѓаните им порача дека е редно „да поддржуваат политичари кои имаат храброст да носат тешки одлуки за иднината на својот народ и државата без притоа да се грижат за својата фотелја или рејтинг“.
Премиерот во оставка рече дека е горд што земјата во неговиот мандат стана членка на НАТО, а верува и дека во следните неколку месеци има шанси да започнат и преговорите за членство во ЕУ. 

Заев и честиташе на победата на опозицијата, но и коментираше дека парите биле причина за нејзиниот успех. 

„Беа видливи многу пари кај опозицијата дојдени од надвор од политички и економски причини, а дел од големите пари ги добија и од домашни бизнисмени заради идни лични финансиски интереси и планови. Жалам што сите овие пари се значајна причина за ваквиот резултат на изборите“, рече Заев. 

Тој смета дека нема потреба од вонредни парламентарни избори и најави дека ќе остане додека се реорганизира нова влада со прогресивно мнозинство.

„Останувам на ставот дека не треба да има вонредни парламентари избори. Претстојат одлични и неповторливи 2,5 години за работа и економски успеси од кои корист ќе има целиот народ и државата“, рече Заев на прес-конференцијата во партиското седиште. 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Конечно шини на Коридорот 8?

Пругата наречена „желба“ ќе влезе во графата - изградба

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница