Заврши џиргата во Кабул | Вести | DW | 12.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши џиргата во Кабул

*

Со повик за мир и соработка, во главниот авганистански град Кабул заврши авганистанско пакистанскиот племеменски собир. Пакистанскиот претседател Первез Мушараф дојде на последниот ден од средбата, оценувајќи ја како историска во односите меѓу двете земји. Околу 650 делегати четири дена разговараа околу можностите за справување со терористите од Ал Каида и Талибанците.