Жртви при самоубиствен напад во Кабул | Вести | DW | 16.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жртви при самоубиствен напад во Кабул

*

При самоубиствен напад во Кабул животот го загубија најмалку четири цивили. Според полицијата, експлозијата се случила во близина на воен конвој на НАТО. Во атентатот повредени се уште пет лица, меѓу нив и еден странски војник. Радикално – исламистичкиот Талибан во меѓувреме ја презема одговорноста за нападот. Полицијата соопшти дека по нападот америакснки војник направил превид и убил еден цивил, уште едно лице е повредено.