Жртви при напад во Ирак | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Жртви при напад во Ирак

Во напад со автомобил бомба во ирачкиот град Куфа убини се 16 лица, а голем број се повредени. Екслозијата се случила во близина на пазар. Местото на нападот е во блзина на градската џамија. Во Куфа живеат голем број приврзаници на шиитскиот проповедник Моктада ел Садр. Вчера во напад во Багдад беа убиени 40 луѓе.