Жртви при напад во Авганистан | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Жртви при напад во Авганистан

*

Во самоубиствен напад на југот на Авганистан убиени се најмалку 17 лица меѓу нив осум деца. Како што соопшти шефот на полицијата на провинцијата Урусган, атентаторот самоубиец експлозивот го активирал на пазар во месноста Деравуд. За време на експлозијата во близина минувал конвој на НАТО. Во јужно авганистанската провинција изминатите недели се водеа жестоки борби меѓу безбендосните сили и Талибанците.