Жестоки борби околу Црвената џамија во Исламабад | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Жестоки борби околу Црвената џамија во Исламабад

*

Жестоки борби се водат околу Црвената џамија во Исламабад. Пакистанската армија од утринава започна офанзива против радикалните екстремисти кои повеќе од една недела седат затворени во џамијата и држат жени и деца во заложништво. Според последните податоци во престрелките загинале најмалку 50 екстремисти и тројца војници. Радикалите бараа воведување на шеријатско право во земјата. Црвената џамија во која се сместени две училишта за Коранот, важи за упориште на милитантните исламисти во Пакистан.