Жестоки борби во Сомалија | Вести | DW | 15.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жестоки борби во Сомалија

*

Во сомалискиот главен град ,според организациите за заштита на човековите права, во најтешките борби во последниве месеци биле убиени најмалку 30 лица,а околу 60 ранети.Исламистичките бунтовници стрелале со гранати врз војниците на сомалиско етиопскиот сојуз.Насилството на исламистите е насочено против присуството на Етиопија,со чија поддршка слабата сомалиска влада се обидува да ја заврши 16 години долгата анархија во земјата.