Жестоки борби во Ирак | Вести | DW | 07.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жестоки борби во Ирак

Во јужно ирачкиот град Диванија повторно дојде до жестоки борби меѓу американските трупи и ирачките војнции со шиитските бунтовници. Американски борбени авиони нападнаа и наводни позицвии на бунтовниците. Според лекарски извори убиени се шест лица, меѓу нив две деца. При борбите во петокот убиени беа тројца милиционери, 27 шиитски борци уапсени. Бунтовниците во Диванија припаѓаат на така наречената Махди армија – Во Багдад при експлозија на бомба убиени се двајца американски и двајца ирачки војнции.