Еуфорија кај Трамп, шок и солзи кај Клинтон | Свет | DW | 09.11.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Еуфорија кај Трамп, шок и солзи кај Клинтон

Атмосферата на постизборните собири на кандидатите за претседател на САД, демократката Хилари Клинтон и републиканецот Доналд Трамп е разбирливо дијаметрално спротивна.

Мрачно расположение во Њујорк на постизборниот собир на Хилари Клинтон, кандидатката на Демократската партија на претседателските избори во САД. Некои нејзини приврзеници плачеа следејќи ги на екраните податоците за изборниот резултат на ривалот Доналд Трамп, а некои дури и си заминуваа.

Гледај видео 00:47

Шок и солзи во таборот на Хилари Клинтон

Во изборниот штаб на Трамп во еден хотел во Њујорк, неговите приврзеници со овации ја проследуваа секоја од прогнозите за негова победа во одделни сојузни држави.

Гледај видео 00:35

Еуфорија во изборниот штаб на Трамп

Според најновите прогнози на Доналд Трамп му недостасуваат уште четири електорски гласови за влез во Белата Куќа.

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Поврзана содржина

Реклама