Ердоган ги повика ирачките власти да ги затворат камповите на ПКК | Вести | DW | 19.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ердоган ги повика ирачките власти да ги затворат камповите на ПКК

*

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги повика ирачките власти да ги затворат камповите за обука на припадниците на сепаратистичката курдска работничка партија во северен Ирак и да и ги предадат на Турција лидерите на ПКК.

Тој го поздрави повикот на ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари до борците на ПКК да ја напуштат територијата на Ирак . Анкара смета деја околу 3000 бунтовници како и неколку нивни лидери се кријат во планините во северен Ирак , главно населен со Курди.