Експлозија на бомба во Баскија-двајца повредени | Вести | DW | 24.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Експлозија на бомба во Баскија-двајца повредени

*

Во експлозија на бомба што се случи денеска пред една полициска станица во градот Дуранго во шпанската покраина Баскија, повредени се двајца полицајци . Локалните власти соопштија дека бомбата била поставена во едно возило за достава кое било паркирано пред станицата . Се претпоставува дека зад нападот стои баскиската сепаратистичка група ЕТА. Во јуни таа го прекина само прогласениот прекин на огнот кој траеше 15 месеци.