Експлозија во Мозамбик-Десетици загинати | Вести | DW | 23.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Експлозија во Мозамбик-Десетици загинати

Повеќе од 70 лица загинаа во експлозиите во магацин со оружје во близина на меѓународниот аеродром во главниот град на Мозамбик , Мапуту. Повеќе од 360 лица се повредени во експлозиите а аеродромот е затворен . Претседателот на Мозамбик Армандо Гуебуза ја откажа посетата на Јужна Африка . Најверојатно причина за експлозиите е жешкото време.