Експлозија во ирачкиот парламент | Вести | DW | 12.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Експлозија во ирачкиот парламент

Силна експлозија ја потресе денеска зградата на ирачкиот парламент сместена во силно обезбедената Зелена Зона зона во центарот на Багдад. Според изјавите на портпарол на парламентот детонацијата се случила во ресторанот во зградата. Голем број лица сепритоа повредени. Утрината пак бомбаш самоубиец се разнесе себеси на еден од деветте мостови на реката Тигар во Багдад , убивајќи притоа осум лица и оштетувајќи дел од мостот.