Една година по завбршување на војната во Либан | Вести | DW | 08.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Една година по завбршување на војната во Либан

*

Со резолуцијата 1701 на Обединетите Нации пред една година беше завршена војната меѓу милициите на Хезболах во Либан и Израел. Во војната која траеше 34 дена, животот го загубија 1200 либански цивили и 158 Израелци, претежно војници. Со усвоената резолуција се прекина вооружената борба, а со неа требаше да се постигне и стабилизација на земјата.