Добар старт на Ритнер како шеф на женската тениска репрезентација на Германија | Теми | DW | 25.04.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Добар старт на Ритнер како шеф на женската тениска репрезентација на Германија

Барбара Ритнер од деновите како активна тенисерка (Вимблдон 2002)

Барбара Ритнер од деновите како активна тенисерка (Вимблдон 2002)

Една од најдобрите некогашни германски тенисерки и репрезентативка Барбара Ритнер имаше успешно деби како шеф на репрезентацијата во Федерејшн-купот: нејзините избранички, досега релативно анонимните Ана-Лена Гренефелд, Јулија Шруф, Сандра Клезел и нешто попознатата Анка Барна, во мечот од втората светска лига обезбедија победа против Индонезија од 4 спрема 1.„Сите целосно меѓусебно се поддржуваа и воопшто имаше заедништво во тимот. Мислам дека со ваква екипа може да се оствари и нешто, за што многумина не веруваат дека сме способни“ – рече Ритнер по успешното деби. Сега во баражот на 9-ти и 10-ти јули германската селекција има шанса да се избори за враќање во Светската група.