1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Westbalkan Gipfel in London Nikola Dimitrov
Фотографија: Imago/A. Parsons

Димитров: Од историско помирување до стратешко партнерство

БГ
25 јануари 2019

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во изјава за ДВ веднаш по гласањето во грчкиот парламент вели дека е убеден оти и противниците на Договорот со тек на време ќе прифатат дека тој е добар за двете земји.

https://p.dw.com/p/3CA4V

„Ова историско помирување го отвора патот кон стратегиско партнерство и блиска соработка на бројни полиња од очигледен заеднички интерес,“ вели за ДВ македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во првичната реакција откако парламентот во Грција со мнозинство гласови го изгласа Преспанскиот договор

„Ние сме природни сојузници со нашите грчки соседи. Дури и противниците на Преспанскиот договор со тек на време ќе го спознаат тоа,“ додава тој.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

загадување Скопје

Стотина граѓани сакаат да „посвојат“ мерна станица во Скопје

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница