Детски бракови на Косово | Информации и анализи за Балкан | DW | 05.03.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Балкан

Детски бракови на Косово

Младата Ромка Ремзије Макреши се бори против ромската традиција на склучување рани бракови на Косово. За својот ангажман доби награда

16-годишната Ромка Ремзије Макреши сака да прекине една традиција на нејзиниот народ на Косово:

„Се ангажирав зашто сакав да спречам девојчињата во нашата заедница се мажат рано. Но, сакав и да бидат образовани за да имаат професија и подобар живот.“

Кај Ромите е честопати вообичаено девојчињата да се мажат рано. Се' уште многу родители и млади се држат до тоа. По свадбата, девојчињата често веќе не одат на училиште. Ремзије сака во нејзината училишна група да обрне внимание на значењето на образованието.

Овие разговори и' ги отвориле очите на Ѓултене Гаши:

„Многу разговаравме за раните бракови, разговаравме и во други групи и на други активности. За време на групната работа не' напуштија две пријателки, кои се омажија рано. Не треба да се влегува во брак рано, затоа што тоа не е добро за нас.“

Ремзије е првата Косовка која ја има добиено канадската награда „IdealMe Humanitarian“.

Повеќе за ангажманот на Ремзије, во видеото: 

Гледај видео 02:29

Детски бракови на Косово