Демонстрации на приврзениците на воената хунта во Мијанмар | Вести | DW | 13.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Демонстрации на приврзениците на воената хунта во Мијанмар

*

Две недели по задушувањето на масовните протести,воената хунта во Мијанмар организираше демонстрации во своја поддршка.Автобуси ги носат учесниците во главниот град Рангун,а им е ветувана и финансиска награда.Демонстрациите се организирани како поддршка на отфрлањето на декларацијата на Советот за безбедност на ОН во врска со минатомесечните брутални акции против продемократските сили во земјата.Ситуацијата во Мијанмар не е закана за мирот и безбедноста во регионот ниту во светот,се вели во соопштението на хунтата емитувано преку државната телевизија.Истовремено хунтата сепак ја нагласува подготвеноста да разговара со ОН.