Демонстрации во Рим | Вести | DW | 14.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Демонстрации во Рим

*

Десетици илјади луѓе демонстрираа во Рим против италијанската влада и бараа оставка од премиерот Романо Проди. Повод за протестниот собир, организиран од партии и организации од конзервативниот и десничарскиот табор, е формирањето нова Демократска партија со фузија на двете досега најголеми партии на левиот центар. Проди со тоа сака да обезбеди поголема стабилност на владата. Сегашниот градоначалник на Рим Валтер Велтрони е фаворит во изборот за претседател на новата партија.