Дел Понте во Белград | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Дел Понте во Белград

*

Главниот хашки обвинител Карла Дел Понте денеска патува за Белград во мисија на оценка на соработката на Србија со судот за воени злосторства. За време на четиридневниот престој во Белград, Дел Понте ќе разговара со претседателот Борис Тадиќ и премиерот Воислав Коштуница . Од канцеларијата на хашкиот обвинител велат дека Карла Дел Понте по враќањето од Белград ќе подготви извештај за соработката на Белград, по што се очекува и ЕУ да соопшти кога ќе ги продолжи прегиоворите со Србија за договор за стабилизација и асоцијација. Србија минатата недела го испорача во Хаг, Здравко Толимир поранешен генерал во војската на Република Српска и еден од најблиските соработници на Ратко Младиќ, кој сеуште е во бегство.