Делегација на Арапската лига во Ерусалим | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Делегација на Арапската лига во Ерусалим

*

Во обид да се заживее блискотисточниот мировен процес, арапската лига за првпат ќе испрати официјална делегација во Израел. Министрите за надворешни на Египет и Јордан се очекува во четврток да пристигнат во Ерусалим тврдат од дипломатски кругови. Во средиште на разговорите треба да биде мировниот план на Арапската лига, со кој се предвидува нормализација на односите со Израел ако се повлечат на границите од пред 1967 година. Според планот Палестина треба да стане независна држава.